Spring Sports Wrap-Up
  • Sports

The Rhinos enjoyed successful seasons on the track, field, courts, waterways and links this spring, and earned accolades and awards along the way. Thanks to the Athletics Department's Jordan Scheiner for the recap: 

Boys' Varsity Baseball

The Stone Baseball Award

Zane Segalas 

Founders League All-League

Winston Salk, Nolan Grooms

Captains-elect

Nolan Grooms, Dylan Kim, Beau Root 

Girls' Crew

The Crew Award

Emma LaRose

Founders League All-League

Lily Thebault, Maggie Keeler

Captains-elect

Hayley Jubitz, Annie Gilland, Maggie O'Leary

Boys' Crew

The Crew Award

Benjamin Roberts

Founders League All-League

Zoe Eberstadt-Beattie (coxswain), Jack Ewing

Captain-elect

Williams, Scott

Numerals:

Broadbent, Timothy

Coleman, Ben

De Luca, Will

Henderson, Ryan

Lau, Rachel

Mclean, Pat

Robertson, Alex

Verheggen, Teddy

Girls' Varsity Golf

Founders League Title

The Girls' Golf Award

Portia Wang,Grace Dreher

Founders League All-League

Portia Wang, Grace Dreher

Captain-elect

Olivia Wivestad

Letters:

Dechen, Cho

Dreher, Grace

Hough, Ella

Kashimura, Julia

Shea, Caroline

Wang, Portia

Wivestad, Olivia

Boys' Varsity Golf

The Galeski Golf Award

Rex Riefler

Founders League All-League

Rex Riefler, Henry Horne

Captains-elect

Rex Riefler, Jonathan Elkins

Girls' Varsity Lacrosse

The Wandelt Lacrosse Award

Natalie Witkowski

Founders League All-League

Jamie Howie, Lily Cook 

Western New England All Stars

Katie Piechnik, Courtney Wandelt

Captains-elect

Eva Baurmeister, Charlotte Powell

Boys' Varsity Lacrosse

Founders League Champions; Undefeated in Founders League

The Odden Lacrosse Award

Joseph Hardison, Alexander Salnikoff

Founders League All-League

Dennis Kennedy, Scott Del Zotto

All New England West 1

Peter Davies, Billy Dobensky, Jack Sheehan, Will Bock

Captains-elect

MacGregor Peterson, Billy Dobensky, Peter Davies

Softball

New England Tournament Co-champion

The Softball Award

Allison Kalvaitis

Founders League All-League

Morgan Trimper, McKinley Karpa

Captains-elect

Natalie Locarno, Allie Trimper, Morgan Trimper

Girls Varsity Tennis

Earned a spot in the New England Tournament

George D. Gould Award

Lily Turner

Founders League All-League

Franny Hough, Macy Toppan

Captains-elect

Regan Brewer, Kira Siebricht 

Boys' Varsity Tennis

Earned a spot in the New England Tournament

The Alrick H. Man, Jr. '09 Award

Dylan Powell

Founders League All-League

Gabe Rissman, Peter Horne

Captain-elect

Gabe Rissman

Girls' Varsity Track

Founders League Champion

The Seymour Willis Beardsley Track Award

Mary Alice Ewing, Taylor Jacobs

Founders League All-League

Ella Losee, Olivia Santini, Kayla Robinson

Captains-elect

Kayla Robinson, Eleanor Streit (Girls)

Boys' Varsity Track

The Seymour Willis Beardsley Track Award

Calvin Palmer 

Founders League All-League

Calvin Palmer

Captains-elect

Dennis Franklin, Dan Yen

Fast Facts