Directory

Karla Acuna-Valarose

Karla Acuna-Valarose

Registered Nurse
Christine Afiouni

Christine Afiouni

Director of Alumni Relations
Thomas Albon

Thomas Albon

Assistant Director of Facilities
Ray Alenckis

Ray Alenckis

Assistant Director of Campus Safety
Thomas Allen

Thomas Allen

Dean of Community, Justice, and Belonging
Alison Almasian

Alison Almasian

Class of 1987
Director of College Counseling
Carla Ambrosini

Carla Ambrosini

Testing Coordinator
Heather Anderson

Heather Anderson

Cataloging Librarian/Archives Assistant
Tom Antonucci

Tom Antonucci

History, Director of Taft Summer School
David Apicella

David Apicella

Campus Safety Officer
Marty Aspholm

Marty Aspholm

Upper Mid Class Dean, History
Angela Attanasio

Angela Attanasio

Director of Business Services

Sean Attanasio

Dhurata Backa

Dhurata Backa

Housekeeper
Meghan Balliett

Meghan Balliett

Arts
Wendy Bao

Wendy Bao

Switchboard Operator/Mailroom Attendant
Elizabeth Barber

Elizabeth Barber

Evening Library Assistant
Dutch Barhydt

Dutch Barhydt

Senior Philanthropic Advisor
Gjinovefa Barolli

Gjinovefa Barolli

Housekeeper
Maddie Beitler

Maddie Beitler

Penn Fellow in Science
Irene Belden

Irene Belden

Information Systems Administrator
Ann Bell

Ann Bell

Assistant Director of Admissions
Nicolas Bell

Nicolas Bell

Associate Director of College Counseling
Amanda Benedict

Amanda Benedict

Science Department Head
Collin Benedict

Collin Benedict

World Language
Sierra Berkel

Sierra Berkel

Mid Class Dean, English, Asst. Dir. of Admissions
Shavar Bernier

Shavar Bernier

Associate Director of Multicultural Recruitment, Admissions
Dana Bertuglia

Dana Bertuglia

Science
Linda Beyus

Linda Beyus

Editor, Taft Bulletin
Gail Blomberg

Gail Blomberg

Switchboard Operator, Mailroom Attendant
Mike Blomberg

Mike Blomberg

Duty Office and Transportation Manager
Carly Borken

Carly Borken

Director of Sustainability, Science, Global Studies and Service
Eileen Bouffard

Eileen Bouffard

Class of 1998
English Department Head
Kerry Bracco-Mullane

Kerry Bracco-Mullane

Community Wellness Coordinator; Learning Specialist
Michaela Braga

Michaela Braga

Administrative Assistant to the Health Center
Tony "Tony" Brejwo

Tony "Tony" Brejwo

Rink Worker
Tony
Alex Budd

Alex Budd

English
Peter Burnett

Peter Burnett

School Store Manager
Marie  Butterly

Marie Butterly

English
Dan Calore

Dan Calore

Science
Bob Campbell

Bob Campbell

Class of 1976
Lower Middler Class Dean, English
Suzanne Campbell

Suzanne Campbell

Associate Director of Admissions
Jake Carolan

Jake Carolan

Utility Tradesman
Paul Champagne

Paul Champagne

Custodian
Corey Chandler

Corey Chandler

World Language
Jen Chandler

Jen Chandler

Science
Tom Chestna

Tom Chestna

Director of Information Technology
Natasha Chity-Guevara

Natasha Chity-Guevara

Penn Fellow in World Language
Bob Cizauskas

Bob Cizauskas

Director of Campus Safety
Honor Clements

Honor Clements

Penn Fellow in History and Global Studies and Service
Kevin Coleman

Kevin Coleman

Mathematics
Kyle Conrau-Lewis

Kyle Conrau-Lewis

World Language, English
Kevin Conroy

Kevin Conroy

Science
Seamus Conway

Seamus Conway

Communications Associate
Veronica Cortina

Veronica Cortina

Accounts Receivable and Admin Support Specialist
Michael  Coviello

Michael Coviello

Campus Safety Officer
Matthew Cox

Matthew Cox

Mathematics
Amelia Crimmins

Amelia Crimmins

Adminstrative Assistant
Lawrence Crimmins

Lawrence Crimmins

Chief Advancement Officer
Joshua Dalton

Joshua Dalton

Rink Worker
Jillian Danaher

Jillian Danaher

Associate Dean of Faculty, World Language
Kevin Danaher

Kevin Danaher

Senior Class Dean, Mathematics
Kenneth Davis

Kenneth Davis

Custodian
Heather Dawson

Heather Dawson

Arts
Tammy DeFeo

Tammy DeFeo

Assistant Controller
Arcangelo Delucia

Arcangelo Delucia

Custodian
Samuel DeMello

Samuel DeMello

Assistant Director of Admissions
Gretta Desena

Gretta Desena

Office Manager
Gaby Dorval

Gaby Dorval

Class of 1999
School Counselor
Kiayani Douglas

Kiayani Douglas

Arts
Emily Drakeley

Emily Drakeley

Class of 2017
Mathematics
Erin Duffy

Erin Duffy

Director of Residential Life, World Language
Riann Duffy

Riann Duffy

Director of Nursing
Reshat Duka

Reshat Duka

Custodian
Andy Dunn

Andy Dunn

Director of Athletics and Afternoon Program
Jordan Dupont

Jordan Dupont

Groundskeeper
Ryan Dymarczyk

Ryan Dymarczyk

PC Support & Helpdesk
Manuel Echandi

Manuel Echandi

Campus Safety Office

Louise Erfe

Registered Nurse
Robert Falcetti

Robert Falcetti

Multimedia Coordinator
Bruce Fifer

Bruce Fifer

Arts Department Head, Collegium Musicum Director
Helena Fifer

Helena Fifer

Arts
Christopher Finch

Christopher Finch

English
Brianne Foley

Brianne Foley

History Department Head
Diane Fountas

Diane Fountas

Consulting School Physician
Margret Frame

Margret Frame

Leadership Annual Gifts Officer
Amanda-Rae Francis

Amanda-Rae Francis

Food Service Director
Baba Frew

Baba Frew

Director of Community Service, Director of GLI, World Language, Global Studies & Service
Peter Frew

Peter Frew

Class of 1975
Director of Admissions
William Fricker

William Fricker

Groundskeeper
Bob Ganung

Bob Ganung

School Chaplain, Global Studies and Service
Catherine Ganung

Catherine Ganung

Senior Associate Director of College Counseling
Shanique Garcia

Shanique Garcia

Director of Multicultural Recruitment, Admissions
Robert Gartner

Robert Gartner

Custodian
Cheryl Gatling-Galloway

Cheryl Gatling-Galloway

Administrative Assistant, College Counseling
Ryan Gemmell

Ryan Gemmell

Mathematics
Marinela "Mary" Generowicz

Marinela "Mary" Generowicz

Registered Nurse
Mary
Kelly Gereski

Kelly Gereski

Database Manager, Advancement Services
Robert Gignac

Robert Gignac

Groundskeeper
Aferdita Gjyli

Aferdita Gjyli

Housekeeper
Fred Glander

Fred Glander

Carpenter
Joe Goslawski

Joe Goslawski

Electrician
Christine Grogan

Christine Grogan

Assistant to the Dean of Faculty
Chantel Grouten

Chantel Grouten

Registered Nurse
Saul Guerin

Saul Guerin

Campus Safety Officer

Anthony Guerrera

Custodian
Sergio Guerrera

Sergio Guerrera

Head Athletic Trainer
Shannon Guidotti

Shannon Guidotti

Science
Greg Hawes

Greg Hawes

Class of 1985
History
Susan Henebry

Susan Henebry

School Counsel
Lauren Henry

Lauren Henry

Class of 1999
School Counselor
Kiana Hernandez

Kiana Hernandez

History, Global Studies and Service
Caitlin Hincker

Caitlin Hincker

English
Mike Hoffman

Mike Hoffman

Class of 1997
Director of Financial Aid, Admissions
Justin Hudak

Justin Hudak

Lower Middler Class Dean, World Language, English
Meri Ivani

Meri Ivani

Housekeeper
Rachel Jacobs

Rachel Jacobs

Director of Counseling and Community Health
Matthew Jandreau

Matthew Jandreau

Science
Debra Japs

Debra Japs

Housekeeper
Robert Japs

Robert Japs

Athletics Custodian
Peggy Johns

Peggy Johns

World Language

Scott Johnson

Groundskeeper
Lee Juvan

Lee Juvan

Summer School Administrator
Bernadetta Kaczynski

Bernadetta Kaczynski

Accounts Payable and Administrative Support Specialist
Anna Kasperuk

Anna Kasperuk

Gifts Records and Reporting
Jonas Katkavich

Jonas Katkavich

School Counselor
Mackenzie Keith

Mackenzie Keith

Admissions Officer
Jennifer Kenerson

Jennifer Kenerson

Dean of Academic Affairs, Mathematics
John Kenerson

John Kenerson

Class of 1982
History, Admissions Officer
Janet  Kenney

Janet Kenney

Evening Reference Librarian
Chris  Kidger

Chris Kidger

Tour Guide Coordinator, International Student Director
David Kievit

David Kievit

Arts
Laurie Kilburn

Laurie Kilburn

Research Associate
Dhimitrulla Kollchaku

Dhimitrulla Kollchaku

Payroll Manager
Diana LaCasse

Diana LaCasse

Assistant Director of Admissions
Jeremy LaCasse

Jeremy LaCasse

Assistant Head of School, History
Luz Lara

Luz Lara

World Language
Mimoza Latifi

Mimoza Latifi

Housekeeper
Lindsay Leal

Lindsay Leal

Dean of Students, Mathematics
Heidi Leatherman

Heidi Leatherman

Controller
Jim Lehner

Jim Lehner

Science
Kira Lent

Kira Lent

Director of Health Services
Winston Leong

Winston Leong

Computer Science, Mathematics
Geoffrey Liggett

Geoffrey Liggett

Assistant Director of Major Gifts
Ernie Lindstrom

Ernie Lindstrom

Groundskeeper
Rebekah Lofgren

Rebekah Lofgren

History
Beth Lovallo

Beth Lovallo

Class of 1993
Technical Services Librarian and Archivist
Veronica Lovato

Veronica Lovato

Circulation Librarian
Donna Lubanda

Donna Lubanda

Housekeeping Supervisor
Francis Lubanda

Francis Lubanda

Campus Safety Officer
Michael Lubanda

Michael Lubanda

Custodian
Gina Ludlow

Gina Ludlow

Director of Student Learning Services, Moorhead Academic Center
Allison Lyman

Allison Lyman

Director of Annual Giving and Constituent Relations
Thomas Maches

Thomas Maches

Custodian
Chip Machokas

Chip Machokas

Arts
Pam MacMullen

Pam MacMullen

English
Willy MacMullen

Willy MacMullen

Class of 1978
Head of School
John Magee

John Magee

English
Jackie Maloney

Jackie Maloney

Registrar
Carmelina Mancini

Carmelina Mancini

Database Coordinator, Admissions

Kirsten Mandeville

Registered Nurse
Morgan Manz

Morgan Manz

Class of 2013
Science, Learning Specialist
Darit Mar

Darit Mar

Assistant Equipment Manager
Kiersten Marich

Kiersten Marich

Associate Director of Advancement, Leadership Gifts
Laurie Martell

Laurie Martell

Michael Mastrocola

Michael Mastrocola

Class of 2008
Mathematics
Peter Matula

Peter Matula

Painter
Michael McAloon

Michael McAloon

Science
Steve McCabe

Steve McCabe

Mathematics
Susan McCabe

Susan McCabe

Mathematics
Bryan McCleary

Bryan McCleary

Athletic Facilities Manager

Bryan McCleary

Rink Worker
Jenna McNicholas

Jenna McNicholas

Upper Mid Class Dean, English
Dawn Menta

Dawn Menta

Manager of Stewardship, Administrative Assistant
Debra Meyers

Debra Meyers

Assistant Director of Marketing and Communications
Mostafa Mirabi

Mostafa Mirabi

Mathematics
Eddie Mompoint

Eddie Mompoint

A/V and Academic Tech Support Specialist
Bridget Moriarty

Bridget Moriarty

World Language

Cassandra Morin

Registered Nurse
Elvira Mulla

Elvira Mulla

Housekeeper
Matthew Mullane

Matthew Mullane

World Language
Brian Norledge

Brian Norledge

Science
Jake Odden

Jake Odden

Class of 1986
Chief Financial Officer
John O'Reilly

John O'Reilly

Arts
Kaitlin Orfitelli

Kaitlin Orfitelli

Director of Marketing and Communications
Alison Oriente

Alison Oriente

Program Administrator, TEC
Wendy Osborn

Wendy Osborn

Admissions Assistant / SEVIS I-20 Student Visa Coordinator
Ginger O'Shea

Ginger O'Shea

Science
Patrick O'Toole

Patrick O'Toole

Equipment Manager
Charissa Padgett

Charissa Padgett

Science
Sean Padgett

Sean Padgett

Director of the Library
Gina Palladino

Gina Palladino

Director of Human Resources
Joan Palladino

Joan Palladino

Registered Nurse
Karla Palmer

Karla Palmer

Mathematics
Steve Palmer

Steve Palmer

English
Melanie Panasci

Melanie Panasci

Administrative Assistant, Advancement
Lisa Parente

Lisa Parente

World Language Department Head
Ozzie Parente

Ozzie Parente

Associate Dean of Students, Science
Leila Pesce

Leila Pesce

Registered Nurse
Tommy Piacenza

Tommy Piacenza

Class of 2006
Mathematics
Jean Pierre

Jean Pierre

Custodian
Roles Pierre

Roles Pierre

Campus Safety Officer
Debra Pollard

Debra Pollard

Housekeeper
Kathleen Porter

Kathleen Porter

Assistant Manager, School Store
Roddy Pratt

Roddy Pratt

English
Ryan Previti

Ryan Previti

Instruction and Innovation Librarian
Zana Previti

Zana Previti

Director of Teaching Fellows, English
Robert Prigioni

Robert Prigioni

Network Administrator
Amanda Pulawski

Amanda Pulawski

Director of Constituent Engagement
Laura Queiros

Laura Queiros

Housekeeper
Shreyas Rane

Shreyas Rane

Mathematics, Computer Science
Al Reiff

Al Reiff

Class of 1980
Mathematics Department Head, Director of Taft Educational Center
Ron Roberson

Ron Roberson

Boiler Technician
Joyce Romano

Joyce Romano

Class of 1992
Director of Parent Giving
Kristina Rosado

Kristina Rosado

Registered Nurse
Samuel Rosario

Samuel Rosario

Penn Fellow in English
Max Rosner

Max Rosner

Associate Director of College Counseling

Jose Ruiz

Endowment Accountant and Data Analyst
Rachael Ryan

Rachael Ryan

History
William Ryan

William Ryan

Campus Safety Technician
Elizabeth Santos

Elizabeth Santos

Registered Nurse
Pilar Santos

Pilar Santos

Senior Class Dean, World Language
Jeffrey Scanlon

Jeffrey Scanlon

Campus Security Officer
Jordan Scheiner

Jordan Scheiner

Administrative Assistant, Athletics
Courtney Shanley

Courtney Shanley

Adminstrative Assistant, Dean of Students
Jessica Shannon

Jessica Shannon

Class of 2001
Assistant Director of Admission and Financial Aid
Ryan Shannon

Ryan Shannon

Class of 2001
Assistant Director of Admissions
Heidi Shemms

Heidi Shemms

Assistant to the Head of School
James Shepard

James Shepard

Director of Facilities

Shanna Shotwell

Library Assistant
Will Shotwell

Will Shotwell

Global Studies and Service Department Head, English
Alex Shuman

Alex Shuman

History
Charles "CJ" Silverman

Charles "CJ" Silverman

Class of 2018
Arts Fellow
CJ
Ena Smicz

Ena Smicz

Housekeeper
James Smith

James Smith

Campus Safety Officer
Gail Snow

Gail Snow

Registered Nurse
Edwin Soto

Edwin Soto

Campus Safety Officer
Brandon Sousa

Brandon Sousa

Class of 2012
Mid Class Dean, Mathematics
Adrian Spaho

Adrian Spaho

Campus Security Officer
Donika Spaho

Donika Spaho

Housekeeper
Holly Spohrer

Holly Spohrer

Housekeeper
Larry Stairs

Larry Stairs

Groundskeeper
Stephen Starnes

Stephen Starnes

Class of 1976
Planned Giving Officer
Emily Starr

Emily Starr

Registered Nurse
Shpresa Sufka

Shpresa Sufka

Housekeeper
Sarah Surber

Sarah Surber

Arts
Andrew Taylor

Andrew Taylor

Class of 1972
History, Global Studies and Service
Patti Taylor

Patti Taylor

Reference Librarian
Cheryl Tehan

Cheryl Tehan

Shipping & Receiving Clerk
Carie Thompson

Carie Thompson

Library Administrative Assistant
T.J. Thompson

T.J. Thompson

Arts
Randy Toles

Randy Toles

Mac/Desktop Support Technician
Justin Torre

Justin Torre

World Language
Edie Traina

Edie Traina

Dean of Faculty, History, Global Studies and Service
Mark Traina

Mark Traina

History, Assistant Director of Admissions
Frank Trosky

Frank Trosky

Systems Administrator
Bryan Vargas

Bryan Vargas

Penn Fellow in Mathematics
Anne Walluck

Anne Walluck

Web Manager
Jingci Wei

Jingci Wei

World Language
Bonnie Welch

Bonnie Welch

Associate Director of Advancement, Operations
Alex Werrell

Alex Werrell

English, Arts
Patrick Whelan

Patrick Whelan

Groundskeeper
Brian White

Brian White

Rink Worker

Sid White

Rink Worker
Tyler Whitley

Tyler Whitley

Class of 2004
Assistant Director of Athletics and Afternoon Program, Admissions Officer
Marvell Williams

Marvell Williams

Campus Safety Officer

Brian Willis

Groundskeeper
Jon Willson

Jon Willson

Class of 1982
Director of Teaching and Learning, Assistant Director of GLI, Global Studies and Service, History
Maggie Wilson

Maggie Wilson

Athletic Trainer
Gary Wright

Gary Wright

Custodian
Yee-Fun Yin

Yee-Fun Yin

Arts
Maria Zamora Leyton

Maria Zamora Leyton

World Language
Anthony Zhang

Anthony Zhang

Mathematics